1. خانه
  2. مقالات
  3. افزايش سه برابري آلودگی پلاستیک در دریاها در دهه ی اخیر

افزايش سه برابري آلودگی پلاستیک در دریاها در دهه ی اخیر

This post is also available in: enEnglish

هشداری برای دانشمندان و دولتمردان

کارشناسان می گویند که زمان تغییر ديدگاه ” خارج از ديد خارج از ذهن ” براي  حل مشکلات  اقیانوس های جهان است. بر اساس یک  گزارش جديد و بزرگ، مقدار پلاستیک در اقیانوس های جهان در عرض یک دهه سه برابر می شود، مگر اینکه اقدامي برای مقابله با این مشکل صورت گیرد.

آلودگی دریا ها با پلاستیک

کارشناسان هشدار دادند که پلاستیک یکی از بزرگترین تهدیدات دریایی در جهان است، در حالی که  به مسائل مهم دیگري از جمله افزایش سطح دریا، گرم شدن اقیانوس ها و آلودگی فلزات و شیمیایی نيز اشاره ميكنند. در گزارشات پيش بيني كننده ي اينده، درباره مشكلات مربوط به درياهاي جهان  و رويكرد ” خارج از ديد ، خارج از ذهن” هشدار دادند  و خواستار اقدامات هماهنگ در خصوص مشكلات پلاستيك ها شدند.

کارشناسان گزارش های پیش بینی را برای کوتاه کردن وزرای در مورد مسائل مهم در میان مدت و بلند مدت می نویسند. با وجود هشدارها، گزارش ها مبني بر موقعيت اقتصادي درياهاي جهان است –  اقتصاد اقيانوسي – که گفته می شود تا سال ۲۰۳۰ دوبرابرشده و  ۳ تریلیون دلار (۲ تریلیون پوند) خواهد بود. گفت :  که اگر دولت بتواند راه های حفاظت از تنوع زیستی در دریاها را شناسایی کند، ممکن است از مشكل  فلزات سود ببرد.

نویسندگان این گزارش پیش بینی می کنند که بزرگترین رشد صنعتی در دریاها از باد دریایی و  پس از  آن پرورش آبزيان و  ماهي حاصل ميشود .

به گفته پروفسور ایان بوید، مشاور ارشد علمی بخش محیط زیست و یکی از نویسندگان این گزارش، نیاز به تحقیقات بیشتر درمورد تاثیرات پلاستيك بر روی اقیانوس وجود دارد.

آلودگی پلاستیکي ، که در فاصله سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۵ بدون مداخله اسه برابر می شود، حضور فیزیکی در اقیانوس ها دارد و می تواند در سواحل یا مناطق خاصی از دریا تجمع یابد.

آلودگی دریا ها با پلاستیک

در حالی که حیوانات  به طور مستند و مستقیما درگير پلاستيك ها شده اند ، اثرات سمی آنها وقتی که پلاستيك ها تجزیه می شوند و وارد بدن موجودات دریایی  ميشوند، هنوز مشخص نیست.

پروفسور بوید اضافه کرد “حتی در غیاب تحقیق، یک اصل احتیاطی در اینجا وجود دارد، که ما باید مقدارورود پلاستیک، از جمله ماكرو پلاستیک و میکروپلاستیک را به محیط دریایی کاهش دهیم، تا  اگر اثرات سمی وجود داشته باشد،  به آن رسيدگي  می شود.”

نویسندگان پیشنهاد کردند ، تمركز ما برای کاهش آلودگی پلاستیک باید بر پيشگيري از ورود  پلاستيك ها به دریا، معرفی پلاستیک های زیست تخریب پذیر جدید و کمپین های آگاهی عمومی در مورد حفاظت از دریا باشد.

لوییز ادگه،  مسئول ارشد اقيانوس ها در Greenpeace UK، گفت: “آلودگی پلاستیک یکی از بزرگترین تهدیدات اقیانوس های ما است،  از بطری های پلاستیکی کامل گرفته تا  میکرو پلاستیک های کوچک موجود در دریاها در سراسر جهان.”

“اگر اقدام قوی در حال حاضر انجام داده نشود ، مشکل به طور فزاینده ای بدتر خواهد شد. تحقیقات بیشتری در مورد جنبه های مختلف آلودگی پلاستیک مورد نیاز است، اما اکنون واضح است که ما باید  مصرف پلاستیک هارا پایان دهیم و راه حل های بسته بندی جایگزین را پیدا کنیم که محیط زیست  آسیب نبیند. ”

وی افزود: “خرده فروشان باید پلاستیک هاي يك بار مصرف  را از بسته بندی برند هاي خود حذف كنند  و دولت می تواند نقش مهمی را با معرفی یک طرح بازپرداخت سپرده های انگلیس برای همه ظروف نوشیدنی برای کمک به ، استفاده مجدد و بازیافت” داشته باشد .

پروفسور ادوارد هیل، مدیر اجرایی مرکز ملی اقیانوس شناسی، گفت که زمان تغییر دیدگاه ” خارج از ديد خارج از ذهن ” به اقیانوس های جهان است.

او گفت که سریال تلویزیونی ” سياره آبي” به مردم کمک کرده است تا آنچه را که در اقیانوس ها اتفاق می افتد تجسم کند، و این باعث می شود که  تعجب کنید که چه چیزی در آن وجود دارد و وحشت در انسان تاثیر می گذارد.

او گفت : ” ما درباره ي درياها و اقيانوس ها كمتر از ماه و مريخ ميدانيم،  با اين تفاوت كه هيچكس در ماه یا مریخ زندگی نمی کند، اما زندگي ما به دريا و اقيانوس ها بستگي دارد و براي ما حياتي است. “

کشف ذرات ریز پلاستیکی در آب بطری ها