1. خانه
  2. مقالات
  3. کاربرد ها و خواص TPE

کاربرد ها و خواص TPE

الاستومر گرمانرم یا TPE و یا TPR،مخفف لاستیک های گرمانرم است.نوع الاستومر با پلاستیک تشکیل شده تحت درجه حرارت نرمال است. ویژگی ساختار ترموپلاستیک (الاستومرهای مختلف) پیوند شیمیایی رزین و لاستیک با فرم زنجیره ی اتصال فیزیکی بین نیروهای اتمی تشکیل شده است.

کاربرد ها و خواص TPE

ویژگی الاستومر گرمانرم اتصال عرضی فیزیکی بخش پلاستیکی برگشت پذیر است که با تغییر دما آنرا نشان می دهد. الاستومر گرمانرم با خواص فیزیکی ، مکانیکی ، روکش لاستیک و پلاستیک های گرمانرم در عملکرد تکنولوژی بین لاستیک و رزین نوع جدید از مواد پلیمری است که اغلب به آن نسل سوم لاستیک می گویند . محصولات این مواد خاصیت اتجاعی بالا ، مقاومت در برابر کهنه شدن و پیری، مقاومت روغن، روکش سنتی لاستیک و روش های پردازش مناسب و گسترده دارد. این مواد می توانند توسط تزریق و اکستروژن و قالب ضربه دیگر روش های پردازش تولید شوند. TPE فرایند پردازش را ساده و هزینه های پردازش را کاهش می دهد. این مواد به جای لاستیک های سنتی تولید شده است . این مواد از محیط زیست حفاظت می کند و کاملاً غیر سمی است.

از دیگر خواص و مزایای TPE می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- پردازش آسان
۲- زمان چرخه تولید کوتاه است
۳- کم مصرف در انرژی
۴- پایداری حرارتی، ارائه محدوده بزرگ پردازش
۵- پردازش چند جزئی
۶- ترکیبی از دو ماده ( کامپوزیت نرم – سخت )
۷- ۱۰۰% قابل بازیافت
۸- گزینه های پیچیده و چند منظوره از جمله جلوه های رنگی برای طراحی پیشرفته تر
TPE معمولاً براساس SEBs یا SBS به عنوان مواد اصلی و ترکیبی اصلاح شده مورد استفاده قرار می گیرد.
برای تشخیص مواد پایه و اصلی TPE باید از ویژگی های زیر استفاده کنیم:

۱- مو چسبنده: ظرفیت جذب روغن پایه SBS مثل SEBs نیست. مواد پایه TPR، SBS ها هستند که معمولاً چسبندگی کمتری نسبت به TPE دارند که مواد اصلی آنها SEBs است. البته، گاهی اوقات وزن مولکولی کم یا عرشه آنها می تواند شرایط چسبندگی ایجاد کند.
۲- بو: به طور کلی، مواد TPR بر پایه SBS از مواد TPE بر پایه SEBs بوی بیشتری دارد و فقط TPE است که می تواند بدون بو باشد.
۳- لستر: به طور معمولی TPR بر پایه SBS خیلی براق تر از TPR با مواد پایه SEBs است. البته SEBs ها همچنین می توانند درخشان باشند و مواد پایه SBS همچنین می تواند مات باشد. اما مواد TPE بر پایه SEB احساس ظریفتری نسبت به مواد TPR بر پایه SBS دارند. علاوه بر این توزیع وزن مولکولی داخلی مواد پایه SEBs گسترده تر است.
۴- سوزاندن: به طور کلی، TPR با مواد پایه SBS دود بیشتری نسبت به TPE با مواد پایه SEBs ایجاد می کند. چون در SBS hydrotreating و SEBs مقدار هیدروژن بالاست، دود نمی کند و همچنین بوی خیلی کمی دارد.
۵- دمای پردازش: معمولاً TPR برپایه SBS در حدود ۱۶۰ درجه می تواند پردازش پلاستیکی داغ باشد و TPE بر پایه SEBs در ۱۸۰ درجه پردازش گرماسنجی نیاز دارد. هرچه وزن مولکولی بیشتر باشد دمای پردازش بیشتر است.
(گسترش زمینه کاربرد TPE)

الاستومر ترموپلاستی به عنوان نسل سوم لاستیک در تمام نقاط جهان پیشرفت بسیار زیادی داشته است. تولید الاستومر گرمانرم قبل از نسل دوم لاستیک مایع بیش از حد بوده است و امروزه مواد جدید به صنعت لاستیک تبدیل شده است. الاستومر های ترموپلاستی شامل رزین های مختلف (قطعات سخت) و بخش های پلاستیکی (قطعات نرم) تشکیل شده از ترکیبات شیمیایی است. بخش زنجیره ای سخت از اتصالات فیزیکی با نیرو تشکیل می شود و بخش نرم افزاری که یک بخش زنجیری است توانایی چرخش بالاتری دارد. مواد اولیه تولید، مواد با کارایی بالا نمی توانند از ابتدا و انتهای تولید جدا شوند. در حال حاضر TPE در حمل و نقل، ارتعاش آبندی، تجهیزات ورزشی و دیگر زمینه ها به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است. TPE نقش مهمی در اقتصاد ملی و صنعت دفاعی بازی کرده است. در صنایع انعطاف پذیر و سیستم های گرمایشی بالا، کشور چین و سطح پیشرفته ی بین المللی هنوز هم شکاف خاصی دارند، مواد پیشرفته و محصولات تکنولوژی هنوز در دست چند کشور توسعه یافته است. مواد اولیه خام مواد چینی قریب الوقوع انتظار می رود (سیزده تا پنچ) پیشرفت در نسل
بعدی اطلاعات و ارتباطات، انرژی های نو، مواد، فضا، زیست پزشکی، تولید هوشمند و دیگر زمینه های فناوری هسته ای را تسریع کند که به ترویج صنعت مواد خام کمک خواهد کرد. در حال حاضر، اقتصاد کشور ما به سطح خاصی توسعه می یابد و ما باید توجه زیادی به عامل تغییر محیط زیست داشته باشیم. TPE به عنوان یک محیط پلاستیکی غیر سمّی و عملکرد برتر در آینده رشد خواهد کرد و ارزش آن نه تنها به ارزش مصرف خود محدود می شود، بلکه بی نهایت بزرگتر خواهد شد. بنابراین روند توسعه مواد TPE به این ترتیب است:

۱- مواد TPE نه تنها می تواند قالب بندی به صورت جداگانه داشته باشد بلکه با مواد دیگر هم می تواند قالب بندی شود و پس از چسبندگی و اتصال عملکرد بسیار خوبی دارند، همچنین طیف گسترده ای از نرم افزار دارند.
۲- مواد TPE علاوه بر اینکه نرم هستند، دارای رنگ آمیزی بسیار عالی هستند. این مواد به شدت هزینه ها را کاهش می دهد و می توان آن را بازیافت کرد، هر دو موارد ذکر شده در حفاظت از محیط زیست و صرفه جویی در محصولات انرژی تأثیر دارند. حفاظت از محیط زیست و صرفه جویی در منابع دو موضوع اصلی است که به طور گسترده ای مورد توجه است.
۳- توجه مردم به محیط زیست در حالی که پلاستیک معمولی به طور جدی بر محیط تأثیر می گذارد بنابراین این پلاستیک غیر آلوده (TPE) به طور گسترده ای مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

] کاربرد نوآورانه TPE در داخل خودرو[

مصرف کنندگان خودروهایی با کارایی بالا و وزن سبک تر را دنبال می کنند که به طور مستقیم توسط تکنولوژی پلاستیک در توسعه صنعت خودرو هدایت می شوند. الاستومر های ترموپلاستی (TPE) خصوصیات فیزیکی و شیمیایی عالی تری نسبت به پلاستیک های ترموستات را نشان می دهند و به طور فزاینده ای در اجزای خودرو استفاده می شوند.
گروه BMW و (Kraiburg TPE)Campro rubber پروژه استفاده از TPE را افزایش دادند و برنده جایزه انجمن بین المللی مهندسان پلاستیک (SPE) Body Interior شدند. پروژه توسعه شامل جعبه آچار و دستکش های BMW است که از یک فیلم نرم ساخته شده است و از یک الاستومر گرمانرم استفاده می کند.
استفاده از یک تکنولوژی خاص، TPE با سختی کم در دکوراسیون قالب (IMD) نیز اجزا با ضخامت مختلف در سطح را جبران می کند. این محصول در قالب مکعبی ابتکاری ساخته شده است.

رده سختی کاربرد
 TPE  ۳۰-۸۰D  قطعات خودرو، قطعات الکترونیکی
 TPV    ۵۰-۱۰۰A        قطعات خودرو، درب و پنجره ها و ساخت مهرو موم تزریق لاستیک 
        TPES          ۰-۱۲۰A   اسباب بازی، سیم، کفشتجهیزات ورزشی، چرخ،ابزار سخت افزارمحصولات الکترونیکیمحصولات بازی دیجیتالیلوازم بزرگسالان، تجهیزات پزشکیو غیره 
     نمایش مدل های پزشکیلوازم فوق العاده نرم پد cushioning بزرگسالان 
 TPU  ۴۵A – 70D  تجهیزات ورزشی، چرخ، لوازم جانبی تلفن همراه، محصولات روزانه و اصلاح ترکیب
 TPO  ۴۰A – ۶۰D  محصولات روزانه، اسباب بازی، اصلاح ترکیب

به نقل از گرانول معصوم

پنج برند برتر میانگین ۸٪ استفاده از مواد بازیافتی
اضافه شدن بازوی رباتیک در تفکیک ضایعات