1. خانه
  2. مقالات
  3. کیسه های پلاستیکی گازهای گلخانه ای را آزاد می کنند

کیسه های پلاستیکی گازهای گلخانه ای را آزاد می کنند

This post is also available in: enEnglish

ممکن است یک منبع پنهانی از گازهای گلخانه ای وجود داشته باشد که ما به آن توجه نمی کنیم.

تحقیقات جدیدی از دانشگاه هاوایی در Manoa نشان می دهد که پلاستیک در اثر تابش نور ممکن است گازهایی منتشر کند که هوا را گرم کن. نور نه تنها پلاستیک را تجزیه می کند، بلکه همچنین متان و اتیلن را آزاد می کند که دو مورد از گازهای گلخانه ای هستند. اگرچه گازهای پلاستیکی تخریب کننده احتمالا درصد کمی از انتشار گازهای گلخانه ای را تشکیل می دهند، اما احتمال دارد که مشارکت در  آنها را افزایش یابد. [در تصاویر:  زباله های بزرگ اقیانوس آرام]

کیسه های پلاستیکی شما گازهای گلخانه ای را آزاد می کنندتیم تحقیقاتی، نمونه هایی از هفت نوع رایج ترین پلاستیک مصرفی را جمع آوری کرد د. تمام نمونه ها متان و اتیلن منتشر میکردند، اما پلی اتیلن  (LDPE) در معرض هوا، گازهای بیشتری تولید می کنند، نسبت به سایر ترکیبات مواد محیطی. سارا جین رویر، یک زیست شناس دریایی در دانشگاه هاوایی در Manoa و محقق اصلی در زمینه مواد غذایی میگوید کیسه های پلاستیکی در صنعت مواد غذایی، LDPE یکی از پلاستیک های اصلی تولید است و یکی از عمده زباله هایی است که  دور انداخته میشود.

محققان در مطالعه جدیدی که در روز ۱ ماه اوت در مجله PLOS One منتشر شده، گزارش دادند که LDPE وقتی  در معرض نور خورشید می ماند، متان و اتیلن بیشتری از آن آزاد می شود.

رویر و تیم او گفتند که گازها نتیحه تابش پرتوهای ماوراء بنفش (UV) به مواد هستند که به آرامی مواد را تجزیه می کنند.آنها تجزیه و به اندازه بند انگشت تکه تکه می شوند و در اقیانوس ها شناور می شوند. رویر اظهار داشت که قطعات کوچکتر زباله به معنای این است که مقدار بیشتری در تابش نور بوده است، بنابراین تیم او گازهای خروجی از LDPE را با توجه به اندازه های مختلف ارزیابی کرده اند .آنها دریافتند پودر LDPE  پانصد بار متان بیشتری از تکه های LDPE منتشر می کنند.

روئر گفت: اگر مقدار گازهای تولید شده از از پلاستیک در حال حاضر کم است،اما سطح پراکندگی پلاستیک های تخریب کننده به طور مداوم افزایش دارد . Royer به خبرگزاری رویترز گفت: “این بسیار نگران کننده است، زیرا تمام پلاستیک هایی که ما از سال ۱۹۵۰ تولید کرده ایم، هنوز هم بر روی زمین است ، بنابراین بیشتر و بیشتر متان تولید می شود.”

کریس الیسون، استاد علوم شیمی و مهندسی مواد در دانشگاه مینه سوتا که در پژوهش حاضر نقشی نداشت، موافقت کرد که این مقاله نشان می دهد که نور موجب انتشار گازهای گلخانه ای از پلاستیک می شود.

الیسون به خبرگزاری Live Science در یک ایمیل گفت: “نور مشهور است به اینکه سرعت می بخشد به انواع واکنش ها،چه خوشمان بیاید چه نه.” او گفت که او نیز کنجکاو شده است که چه میزان از سطح جهانی متان از این منبع تازه پیدا شده است، اما این یک سوال متداول از نوع دشوار برای پاسخ است. الیسون خاطرنشان کرد: “بیشتر پلاستیک ها در دفن زباله ها زیر زمین دفن شده اند و در معرض نور کمی قرار گرفته اند.

همچنین دشوار است که بگوییم پلاستیک در دنیای واقعی مانند آزمایشگاه رویر رفتار می کند. این تیم نمونه های خالص هر پلاستیک را تجزیه و تحلیل کرد، اما محتویات اقیانوسی و پلاستیک های دفن زباله معمولا خالص نیستند. تولید کنندگان پلاستیک معمولا برای تقویت پلاستیک ها افزودنی های بکار میبرند،و فرمول خاص خودشان را دارند. او گفت که Royer برای محتویات دقیق با تولید کنندگان ارتباط برقرار کرد، اما همه حاضر به ارائه این اطلاعات نیستند.

Royer گفت: حتی اگر این تحقیق به طور کامل شرایط دنیای واقعی را نشان ندهد اما ، این یک نقطه پریدن است. او گفت که دانستن اینگه دقیقا چقدر از متان در جهان از پلاستیک و همچنین پلاستیک هایی که بدترین مجرمان هستند، تولید میشود بسیار حیاتیست.

شرکت نستله جایزه بازیافت ۲۰۱۹ را از ISRI دریافت کرد
ساخت پنج مجتمع بازیافت پلاستیک در اندونزی