1. خانه
  2. مقالات
  3. گریدهای مختلف گرانول بادی

گریدهای مختلف گرانول بادی

گریدهای مختلف گرانول بادی، استفاده های زیادی در بخش های مختلف صنعت دارند. از انواع گرانول بادی، می‌توان به گریدهای BL3 و ۰۰۳۵ اشاره کرد. این نوع گرانول‌ها به صورت شفاف، در دو نوع بی رنگ و چهار رنگ و به صورت رشته ای و خشک تولید می‌شوند. از انواع گریدهای گرانول بادی برای تولید محصولات مختلف، نظیر نخ و طناب پلاستیکی، دبه و چهارلیتری و … استفاده می‌شود. در این مقاله، به روش های تولید انواع گرانول بادی، ویژگی ها و کاربردهای آن ها اشاره خواهد شد.

گرانول بادی
روش های تولید گرانول بادی

وقتی پلیمر تولید می‌شود، دردستگاه اکسترودر (چیزی شبیه چرخ گوشت) ذوب می‌شود و در سر اکسترودر یک کاتر یا هر چیزی شبیه آن پلیمر خروجی را مرتباً قطع می‌کند و گرانول تولید می‌شود. دو روش متداول، برای تولید انواع گرید های گرانول بادی وجود دارد:

  • روش تولید رشته ای
  • روش تولید خشک

تولید گرانول به روش رشته ای

این روش، یکی از روش های متداول برای تولید انواع گرانول بادی است. در خط تولید گرانول رشته‌ای از دستگاه‌ها و ماشین آلات ساده‌تر استفاده می‌شود. در این روش که عمدتا در صنایع تولیدی درایران مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ انواع پلاستیک پس از گذر از مراحل مختلف به صورت رشته‌های باریک در می‌آید؛ این رشته‌های پلاستیک مذاب پس از عبور از استخر آب به آسیاب مخصوص هدایت شده و پس از تکه تکه شدن خشک می شوند؛ گرانول های تولید شده در خطوط رشته ای به صورت خرده پلاستیک است.

تولید گرانول به روش خشک

ماشین آلات مورد استفاده در خطوط تولید گرانول خشک پیچیده بوده و از دقت بیش‌تری برخوردار هستند؛ در روش تولیدی مذکور پلاستیک های خرد شده که حاصل از مواد بازیافتی هستند، پس از ذوب شدن و عبور از صافی‌های مخصوص توسط تیغه‌های مخصوص برش داده می‌شود و گرانول‌های خردشده توسط یک دستگاه مکنده وارد مسیر لوله‌ای مخصوص شده و در کوتاه‌ترین زمان سرد و خشک می‌شود؛ گرانول‌های حاصل از خطوط تولید گرانول خشک شبیه گرانول‌های تولیدشده توسط صنایع پتروشیمی است.

تولید گرانول بادی به شکل صحیح و با دمای مناسب انجام می‌شود و نوع بی‌رنگ آن به‌صورت کاملا شفاف تولید می‌شود؛ این محصول توسط تولیدکنندگان مختلف مورد استفاده قرار گرفته و رضایت وخشنودی کامل داشته‌اند؛ به شکل رشته‌ای و کاملا یک دست و یکنواخت می‌باشند؛ امکان ارائه نوع بیرنگ، شیری، آبی و قرمز است که به صورت تک رنگ و ترکیبی از این رنگ ها استفاده می‌شود.

تفاوت گریدهای مختلف گرانول بادی

محصول گرانول بادی بی رنگ از مرغوبیت بسیار بالاتری نسبت به محصول رنگی برخوردار است؛ زیرا این محصول، از مواد مرغوب‌تری تولید می‌شود. توجه داشته باشید که نوع بی‌رنگ از مقاومت کششی بیشتری برخوردار است؛ علت بی‌رنگی در این نوع، این است که ناخالصی در آن‌ها پایین‌تر است. بعضی اشخاص به اشتباه می‌پندارند که گرانول نوعی از پلیمر است؛ اما این مواد از مواد پلیمری به‌دست آمده است و به شکل دانه یا ریزدانه است.

ویژگی‌های انواع گرانول بادی

  1. این نوع گرانول ها، به صورت کاملا شفاف تولید می‌شوند.
  2. به صورت رشته‌ای هستند و از روش تولید گرانول رشته‌ای برای تولید آن‌ها استفاده می‌شود.
  3. یک دست بوده و دارای دانه بندی یکنواختی هستند.
  4. گریدهای مختلف گرانول بادی را می‌توان در رنگ‌های مختلف تولید کرد.

مزایای بهره گیری از انواع گرانول بادی در صنایع تولیدی

با توجه به تولید روزانه و گسترده ضایعات پلاستیکی رها کردن این ضایعات در طبیعت موجب آلودگی‌های زیست محیطی می‌شود؛ در حالی که با به کارگیری این ضایعات در صنایع  گرانول‌سازی، حجم بالایی از این مواد دوباره به چرخه تولید می‌شود؛ همچنین از ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی جلوگیری می‌شود. از طرف دیگر صنایع تولیدی نیازمند به مواد اولیه پلاستیکی مجبور به پرداخت هزینه‌های بالا جهت تهیه مواد اولیه هستند. با بهره‌گیری از نمونه‌های مختلف گرانول در صنایع تولیدی مربوطه می‌توان هزینه‌های تولید را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

به نقل از سایت شمس جاوید

آیا می‌خواهید مدیرعامل بعدی شما باشید؟
گرید های کاربردی پلی آمید در صنعت بسته بندی